آرمان سایت درمان طب،اطلاع رسانی صحیح مشخصات پزشکان (آدرس دکتر، تلفن مطب و...) و اطلاعات مراکز درمانی ایران (بیمارستان ، درمانگاه ، مراکز پرتونگاری ، فیزیوتراپی ، سونوگرافی ، آزمایشگاه ، داروخانه و...) وهمچنین ارائه اطلاعات پزشکی و دارویی ،تغذیه و رژیم درمانی مورد نیاز هموطنان می باشد . مقالات و مطالب پزشکی تنها جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه پزشکی تلقی نمی گردد و نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست . در واقع شما نمی توانید با تکیه بر این مطالب مبادرت به خود درمانی کنید.امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. -- سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -- تحرك و فعالیت بدنی فرصتی مناسب برای حفظ و ارتقای سطح سلامت بدن است . -- سلامت جسمی هر فرد در گرو سلامت روانی اوست .
امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. - سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -

تهران کرج اروميه اردبيل سنندج زنجان رشت قزوين ساري گرگان كرمانشاه همدان ايلام خرم اباد اراك قم سمنان اصفهان اهواز شهركرد بوشهر شيراز يزد بندرعباس كرمان زاهدان ياسوج جزيره كيش جزيره قشم جزيره ابوموسي جزيره خارك تبريز خراسان جنوبي خراسان شمالي خراسان رضوي

چگونه بدون پرخوری خودمان را سیر کنیم؟

 

 

 

 

چگونه بدون پرخوری خودمان را سیر کنیم؟

اگر شما فردی هستید که تمایل به خوردن به طور مکرر دارید، بدن شک یا دچار اضافه وزن هستید و یا دچار اضافه وزن خواهید شد. مشکل آن است که افراد دارای اضافه وزن در هنگام غذاخوردن آنقدر می خورند تا سیر شوند و این بدون شک باعث افزایش وزن بیشتر می شود. اما آیا برای سیر شدن راه دیگری غیر پرخوری وجود دارد؟

گروه گسترده ای از غذاها و میوه ها وجود دارند که به روش های کاملا طبیعی اشتها را کم می کنند. بدن شک این راه بسیار مناسب تر و منطقی تر از گرسنگی کشیدن است. و اگر با ورزش مناسب ترکیب شود در مدت زمان کوتاهی نتایج بسیار مطلوبی به ارمغان خواهد آورد.

یکی از مشکلات شایع در افرادی که تلاش برای کاهش وزن دارند حملات گرسنگی یکدفعه ای است  که فرد را از ادامه دادن به رژیم غذایی بازمیدارد. چراکه افرادی که با هدف کاهش وزن، از رژیم غذایی و برنامه ورزشی خاصی پیروی می کنند، معمولا در نهایت دچار افزایش اشتها می شوند و این امر منجر به نابودی و شکست برنامه کاهش وزن فرد می شود. این مرحله از برنامه کاهش وزن یکی از مراحل بسیار سخت در نظر گرفته می شود که خیلی وقت ها گذشتن از این مرحله به منزله ی موفقیت و رسیدن به وزن دلخواه خواهد بود. اما راه هایی وجود دارد که با کمک آنها می توان از این مرحله به راحتی و بدون عوارض و تهدیدهای سلامتی عبور کرد. در اینجا است که دارا بودن برنامه کنترل اشتها از اهمیت خاصی برخوردار می شود.

تعدادی از غذاها هستند که در سرکوب گرسنگی ماهرتر از سایرین اند و به عنوان کلید موفقیت کاهش وزن با روش کاهش اشتها در نظر گرفته می شوند. این غذاهای خاص با تامین کالری کافی و مورد نیاز بدن انرژی بدن را تامین کرده در حالی که بر انباشت چربی بدن نمی افزایند. فراموش نکنید که که رژیم گرسنگی به هیچ وجه انتخاب سلامت برای کاهش وزن نخواهد بود و همواره عوارض و صدمات جدی برای سلامتی در طولانی مدت به همراه خواهد داشت.

چگونه اشتها خود را کم کنیم؟

توانایی یک غذا در جبران گرسنگی و تامین تغذیه در همان زمان به عنوان قدرت سیرکنندگی یک غذا در نظر گرفته می شود. در خصوص تعیین این ویژگی در غذاها مقالات و مطالعات زیادی بر تک تک مواد غذایی انجام گرفته است و بعد مدتها لیست غذاهایی که واقعا اشتها را کاهش می دهند تدوین شده است. برخی از مواد غذایی هستند که در کوتاه مدت تاثیر بسیار نیرومندی در کاهش اشتها دارند ولی مصرف طولانی مدت آنها توصیه نمی شود چرا که ارزش تغذیه ای بالایی ندارند و ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را در حد قابل قبولی تامین نمی کنند. به همین خاطر لازم است فرد بعد از گذشت مدتی دیگر از آن ماده غذایی مصرف نکند و یا میزان آن را در رژیم خود کاهش دهد.

       تغییر در رفتارهای غذایی و جایگزینی عادات قدیمی و غلط با روش های صحیح غذاخوردن و کنترل اشتها تاثیری بسیار مثبت در کاهش و کنترل اشتها خواهد داشت. چراکه همانطور که قبل تر گفتیم علت اضافه وزن در بسیاری از افراد رفتار های غذایی غلط است. پس بدون شک با تغییر و اصلاح این رفتارها نه تنها وزن ما افزایش نمی یابد بلکه به کاهش وزن نیز دست خواهیم یافت. در زیر راههای مناسبی را توصیه می کنیم که می تواند برای شما نیز مناسب باشد:

 1. هنگام غذا خوردن در حد متعادل آب بخورید. خوردن آب زیاد به همراه غذا باعث می شود که فکر کنیم به حد زیادی غذا خوردیم و احساس سیری کاذبی به ما می دهد. زیرا آب به سرعت از معده و دستگاه گوارش عبور می کند و این باعث می شود زودتر احساس گرسنگی کرده و متعاقبا باعث پرخوری می گردد.
 2. قبل از شروع به غذا خوردن دقیق بدانید که چه مقدار از غذا را قرار است در این وعده میل کنید. با این توجیه که باقی غذا مانده و حیف است تلاش برای خوردن آن نکنید. شما می توانید باقیمانده غذا را برای وعده دیگر نگه دارید و البته از خوردن آن هم لذت ببرید.
 3. برای تشخیص اینکه آیا سیر شده اید یا خیر در هنگام صرف وعده غذایی، هرازچند گاهی نفس های عمیق بکشید. نفس کشیدن هنگام صرف غذا به مغز این فرمان را می دهد که توجهش به معده جلب شود و متوجه شود که معده هنوز تمایل به دریافت غذا دارد یا کاملا پر شده است.
 4. هنگام صرف غذا به تلویزیون رادیو یا هر وسیله دیگری توجه نکنید و سعی کنید تمام توجه خود را معطوف غذا و سیری کنید. به یاد داشته باشید که وقتی شما واقعا سیر می شوید 15 دقیقه بعد پاسخ سیری را از مغز دریافت می کنید. در واقع بهتر است همیشه قبل از کاملا سیر شدن دست از غذا بکشید.
 5. از مصرف الکل و مشروبات الکلی اجتناب کنید. زمانی که الکل وارد دستگاه گوارش می شود، بدن برای جذب آن به غذا احتیاج دارد. ازین رو فرد احساس گرسنگی می کند و بیشتر از حد معمول و مورد نیاز واقعی بدن غذا می خورد.
 6. سعی کنید خود را مشغول و سرگرم فعالیتی کنید. خستگی و بی حوصلگی معمولا منجر به خوردن زیادی و اشتهای بی دلیل می شود. ازین رو داشتن کار و برنامه خاص برای مشغولیت و سرگرم کردن خود با کارها در تمام مدت روز یک کمک بسیار بزرگ و تاثیر گذار در کاهش اشتها خواهد بود.
 7. غذاهایی را بخورید که نیاز به جویدن بیشتری دارد. همچنین غذاهایی که بیشتر در دستگاه گوارش می مانند و دیرتر از معده و روده تخلیه می شوند. جویدن بیشتر غذا از آن طریق موجب کاهش اشتها می شود که: گیرنده هایی در تمام طول دستگاه گوارش و مخصوصا دیواره های دهان و حلق وجود دارند که با ورود هر ماده خارجی تحریک شده و پیام وجود ماده غذایی را به مغز مخابره می کنند. از این رو مغز پیام هایی به مرکز اشتها مبنی بر وجود غذا در بدن و کم کردن اشتها ارسال می کند و فرد به مرور زمان اشتهایش کمتر می شود. خوردن غذاهایی مانند هویج، گوشت، کرفس و غیره برای این منظور بسیار مفید خواهند بود. لازم به ذکر است که دلیل توصیه به جویدن بیشتر غذا و آرام غذا خوردن نیز همین موضوع می باشد.
 8. برخی مواد غذایی به عنوان غذاهای "منفی کالری" وجود دارند که نه تنها کالری زیادی ندارند بلکه باعث کاهش اشتها نیز می شوند. ازین رو مصرف این گونه از میوه ها و سبزی های خاص نیز می تواند تاثیر مفیدی در کاهش وزن داشته باشد.

برخی از مواد غذایی هستند که مصرف آنها سوخت و ساز چربی های بدن را سرعت می بخشد. تامین انرژی از چربی های ذخیره شده باعث کاهش اشتهای فرد به دریافت غذا و از این طریق در نهایت باعث کاهش وزن می شود.

غذاهای کاهنده اشتها:

در اینجا لیست غذاهایی را ارائه می دهیم که باعث کاهش اشتها در بدن می گردند. افرادی که برنامه های موفق کاهش وزن را پیگیری می کنند بدون شک بااین غذاها آشنا و از تاثیر آنها آگاهند. شما نیز به منظور رسیدن به هدف کاهش وزن و البته مهمتر از آن کنترل وزن باید با این غذاها آشنا شوید:

 • بروکلی
 • انواع کلم
 • هویج
 • اسفناج
 • شلغم
 • کدو سبز
 • سیر
 • کاهو
 • خیار
 • گل کلم
 • کرفس
 • مارچوبه
 • سیب
 • توت فرنگی
 • پرتقال
 • گریپ فروت
 • انبه
 • آناناس
 • تمشک

 

رمز موفقیت در کاهش اشتها خوردن غذاهای پرفیبر است. و البته دریافت مقدار بالای  پروتئین. اگرچه گوشت ها نیز دارای پروتئین می باشند ولی به دلیل دارا بودن چربی های اشباع مصرف مقادیر بالا از آنها به منظور دریافت بالای پروتئین توصیه نمی شود. ازین رو دریافت حبوبات و مغزها برای کنترل اشتها در ارجحیت خواهند بود. چراکه تامین کننده میزان بالایی از فیبرها و نیز پروتئین هستند. مزیت رعایت این دو نکته در کنار هم این است که مصرف مقادیر بالا از فیبرها و پروتئین باعث می شود شما تا ساعت ها بعد از غذاخوردن احساس سیری و پری معده کنید و علاقه به خوردن بیشتر نداشته باشید.

در آخر لازم به ذکر این نکته است که به منظور کنترل اشتها بهتر است هر وقت احساس گرسنگی کردید مقداری غذا، میوه یا سبزی مصرف کنید. چراکه انتظار برای غذاخوردن اشتهای شما و متعاقبا میزان غذای لازم برای سیر شدن را افزایش می دهد و این همان پرخوری است نه غذا خوردن طبیعی.

الهه گودرزی

 

 

 

khademTest Free PageRank Checker
کلیه حقوق این سایت متعلق به darmanteb.ir است.
هرگونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.Copyright © 2011-2012 darmanteb All right reserved